Mango, Indonéský nábytek

Black Ox

Mango

 Mango

Další názvy: indické mango (lat.: magnifera indica)

Mangovník se v jihovýchodní Asii pěstuje již několik tisíciletí. Je symbolem štěstí, zdraví a pohody.

Jeden z nejznámějších tropických ovocných stromů po banánovníku. Jeho přesný původ se dnes již jen odhaduje. Je pravděpodobné, že pochází z jihovýchodní Asie. Nyní se pěstuje všude v tropech.

Ve zkratce

Velikost:  Obvykle dosahuje výšky 20-30 metrů a průměru kmenu 1-1.5 metru. Postupně, jak strom roste do této výšky, stává se složité sklízet úrodu, hlavně však strom přestává rodit ovoce. Na plantážích je kvůli tomuto jevu mango nahrazeno mladším jedincem. Dřevo je poté dodatečným příjmem pěstitelů mangových plodů.  Obecně se strom pokácí a znovu vysadí každých 7 až 15 let, tím se zajišťuje cyklus, který nepřináší problémy pro životní prostředí.

Použití:  Kvalita mangových plodů je nejvyšší jen do určitého věku stromu, v minulosti byl pak strom pokácen a spálen. Nyní se však používá k řezbářství a k výrobě nábytku. Dřevo je totiž měkčí než u ostatních tropických stromů a nepoužívá se k výrobě dřevěných konstrukcí, krovů a domů.

Proto nikdy neuvidíte dům postavený z mangového dřeva. To se však ideálně hodí na výrobu dekorativních objektů, jako váz, svícnů, držáků. Přesto je mango dřevo tvrdé a těžké. Většinou je cenově dostupnější než jeho „tvrdší a pevnější“ konkurenti, teak, mahagon a mungur. Proto je pravděpodobné, že co se týče interiérových doplňků, počet výrobků z manga bude narůstat.

Plody: Většina lidí si mango vybaví kvůli jeho sladkým plodům, ty mohou mít různou barvu, žlutou, oranžovou, červenou i zelenou. Plod zraje 3 až 6 měsíců. Pak stačí už jen popřát: Dobrou chuť !  J