Podnikáme bez korupce, Indonéský nábytek

Black Ox

Podnikáme bez korupce

Podnikáme bez korupce

 

1.ledna 2012

Vážený pane, vážená paní,

rád bych Vás/Tě tímto oslovil s nabídkou, připojit se k naší iniciativě Podnikáme bez korupce. Dovolte mi krátce vysvětlit o co se jedná:

Mnozí z nás podnikatelů a majitelů firem stále intenzivněji vnímáme spoluzodpovědnost za situaci v naší zemi a nespokojenost s ní. To, co je snad nejsmutnější, je ostudné korupční prostředí, které mj. brání i svobodné soutěži našich firem a tím deformuje trh. Státní orgány (včetně prezidenta) se donedávna tvářily, že se nic takového neděje, protože z tohoto prostředí mnozí úředníci sami profitují.

Až v posledních měsících a týdnech je možné zaznamenat obecný nárůst různých iniciativ, které se bojem s korupcí zabývají. Je to dobře, je potřeba upozornit na to, co je špatně a potírat to.

Naše iniciativa se ale od ostatních liší v jedné podstatné věci. Nesoudíme a nepoukazujeme na špatnosti. Chceme být pozitivní a šířit kladné příklady. Příklady podnikatelů, kteří korupci jako nástroj nevyužívají a nepřipouštějí to ani u svých spolupracovníků.

Už před rokem a půl se sešla skupina podnikatelů a diskutovala o silném pocitu odpovědnosti vůči svým zaměstnancům i celé společnosti. Tento pocit pramení z přesvědčení, že my, podnikatelé máme ve společnosti větší vliv než ostatní. Jednou z klíčových oblastí, kam nutně diskuse plynula dál, bylo nezdravé korupční prostředí kolem nás. A naše přesvědčení, že přece nejsme bezmocní, vyústilo v založení iniciativy PODNIKÁME BEZ KORUPCE.

Uchopme tedy tuto příležitost a dejme světu vědět, že přece nepatříme jako Česko mezi nejzkorumpovanější státy světa.

Jediným způsobem, jak tomu můžeme každý z nás pomoci, je začít u sebe a svojí firmy.

Ukázat, že patřit mezi slušné je samozřejmé. Ukázat, že jsme připraveni se postavit a veřejně prohlásit PODNIKÁME BEZ KORUPCE.

Není to těžké, ale ani úplně snadné, protože to vyvolá diskuse jak ve Vaší firmě, tak se můžete stát i terčem někoho, komu se nebude líbit, že máte tu sílu deklarovat morální čistotu svého podnikání a on stojí mimo. Sami jsme to museli absolvovat, nebylo to lehké, ale bylo to očistné.

Nejčastější otázkou, kterou dostáváme, je, jak se bráníme proti zneužití, jak zabráníme vstupu někoho, kdo evidentně bez korupce nepodniká. Nijak. Věříme ale, že přihlášení se do iniciativy je jako virus. Korupčník na sebe namaluje terč a do něj se začnou trefovat nejen konkurenti, ale i vlastní zaměstnanci, kteří neunesou rozpor mezi tvrzením a činy…

Prosím, jako jeden ze zakladatelů iniciativy PODNIKÁME BEZ KORUPCE, udělejte si pár minut čas, a podívejte se na naše stránky Podnikamebezkorupce.cz. Pokud to s Vámi bude rezonovat, nabízíme, abyste se připojili jako příznivci této iniciativy.

Pomůžete tím tak rozpohybovat sněhovou kouli dobrých příkladů pro ostatní a tím i časem změnit klima v naší zemi. Nebude to za týden, ale ať je to co nejdříve!

S přáním úspěšného Podnikání bez korupce a samozřejmě i zdraví a štěstí v roce 2012,

Zdeněk Ungrád,

jednatel

PANFLEX, s.r.o.

BLACK OX, s.r.o.