Teak, Indonéský nábytek

Black Ox

Teak

Teak

 (lat.: Tectona grandis)

 

 Teak  je tropický strom, pocházející z jižní a jihovýchodní Asie. Používal se již kolem 6.-7. Mého století v dobách Siamského království v oblasti dnešního Thajska.  Teakový nábytek se dočkal velkého boomu i v Evropě a Spojených státech  během moderní éry, neboť se stal vyhledávaným pro svou jedinečnost a elegantní vzhled.

Ve zkratce

Velikost:  Teak dosahuje výšky 40 až 45 m, listy v sušším a studenějším podnebí opadávají. Největší teak stojí lesní rezervaci v Barmě, ve výšce dospělého člověka má kmen průměr téměř 2 a půl metru a je vysoký cca 46 metrů.

Délka života: Zhruba jedno století.

Rychlost růstu: Ve vlhkém prostředí teak roste rychleji, má však menší hustotu dřeva a pevnost. Pro stavební a nábytkářské účely se tedy hodí teak ze „sušších“ oblastí tropů více.

Místa výskytu:  Převážně v jihovýchodní Asii, obecně ale může růst v celém tropickém pásmu mezi obratníky Raka a Kozoroha

Použití:  Na výrobu venkovního nábytku, palub lodí a dalším produktům vystavených vlivu střídajících se klimatických podmínek. Dřevo přirozeně obsahuje olej, který ho činí odolným vůči vlhku a silice, které ho brání před parazity. Kůra, dřevo a květy obsahují léčivé látky zmírňující střevní potíže, horečku a napomáhající při léčbě některých kožních onemocnění.

Výhody teakového dřeva:            Je velmi tvrdé, pevné a pružné.

-                           Odolává vlivu počasí, světlu, větru, dešti a dokonce i mrazu

-                           Nebývá napadnutelné plísní, termity ani jinými škůdci.-         

  

  

Teak je nejodolnějším dřevem, co se týče „trvanlivosti a odolnosti“ vůči meteorologickým jevům. Vůbec nepodléhá hnilobě, minimálně až vůbec se kroutí a praská. Vlivem času teakové dřevo nabírá světle šedou až stříbrnou patinu, která je hlavně v anglofonních zemích žádaná a vyhledávaná. Naši zákazníci však většinou preferují zlatavě hnědou barvu teaku, kterou lze zachovat natíráním teakovým olejem.

Nejlepší teak roste na sušších místech tropů, a nejvíce na plantážích. Obecné povědomí, že teak roste uvnitř tropických pralesů, a že jeho používáním se zmenšuje jejich plocha tak není vůbec oprávněné. Všechny teakové plantáže v Indonésii, odkud naše produkty dovážíme, mají státní licenci a jsou přísně kontrolovány

Mladý teak 

                                        

                                                         Listy a plody:                                                                     Květy: