Vše z lodí, Indonéský nábytek

Black Ox

Vše z lodí

„Vše z lodí“

Nový design, vše z recyklovaného materiálu, vše z lodí…

Dodavatel společnosti BlackOx z indonéského Bali přišel se skvělým nápadem zpracovat staré a vysloužilé lodi a vdechnout tomuto ušlechtilému materiálu nový život. Používá toto řezivo, obvykle jati (teak), intaran (mahagon) či dokonce vzácný ulin (železné dřevo), na stavbu „nového“ nábytku. Materiál je opracován pouze v nejmenší možné míře, aby se zachoval jeho neopakovatelný charakter a pokud je to možné i původní barevnost lodních trupů a palub.

Zdroje pro dodávky starých lodí se nacházejí na exotických ostrovech Bali, Jáva, Lombok, Sulawesi a Kalimantan. Jelikož je pro nás důležitý fair trade (poctivý obchod), uzavíráme smlouvy přímo s místními rybáři. Jestliže je poškozený trauler (rybářská loď k vlečení sítí) už natolik poškozená, že její oprava by byla příliš drahá, nespálí ji rybáři jako doposud, ale prodají ji nám a získají tak obvykle příjem ve výši několikatýdenního platu. Nevytváříme na prodej žádný tlak a tak jsou na konci všichni spokojeni.

 Ekologická cesta s historickými kořeny

Vlastní koncept používání recyklovaného kvalitního dřeva ze starých lodí není nový. Stavba tradičních domů ze starých lodí je starou tradicí, známou z rybářských kultur celého světa. Avšak spolu s tím, jak se rozvíjejí technologie a tradice umírají, stávají se tyto lodě často reliktem minulosti a je těžší a těžší na ně narazit. V současnosti se již prakticky nepoužívají na stavbu domů, protože nové řezivo je mnohem snadněji zpracovatelné a je navíc levnější. Myslíme sice, že takový pokrok je potřebný, avšak současně věříme, že ochrana dědictví předchozích pokolení je vhodná i možná díky recyklaci.

 Důsledně unikátní

Nábytek z lodí se kus od kusu často dramaticky liší, protože se zachovává původní barevnost a řemeslníci nepoužívají nové nátěry. Každá židle či komoda tak má svou individuální identitu a půvab jedinečnosti, utvářený a formovaný desetiletími používání na volném moři. Každý kus dřeva se očišťuje, konzervuje a ošetřuje, ale originální integrita zůstává zachována. Naši designéři mají velký záběr, který zahrnuje tvorbu stolů, židlí, stoliček, lavic, barů, komod, ale i pohovek či dekoračních panelů a obrazových rámů. Design je moderní a většinou minimalistický, s romantickým flairem, který svého majitele přenese ze svého světa do světa indonéských rybářů.

 Staré řemeslo

Materiál získaný rozebráním starých lodí zpracovávají zkušení řemeslníci, mistři v opracování dřeva, jeho spojování a povrchových úpravách. Vyrábějí tak ty nejlepší produkty, které přežijí celé generace. Jelikož neexistují náhražky za některé starosvětské řemeslné postupy, přinesla moderní doba vývoj a vylepšení např. v oblasti lepidel. Moderní nábytek ze starých lodí se osvědčuje při použití po celém světě, bez ohledu na klimatickou zónu.